Aký je rozdiel medzi rizikovým a konzervatívnym fondom?
Povedzme pravdu. Všetci máme strach z investovania do fondov, ktoré lietajú hore-dole. O to väčší strach máme, keď ich kurz padá dole a my si musíme zažiť tie nepríjemné pocity, že naša investícia je v strate. Aby sme znázornili situáciu konkrétnejšie, predstavme si dva fondy: fond A a fond B. Jeden je rizikový (Fond A), ktorý investuje najmä do akcií. Druhý fond (Fond B) je bezpečný, ktorý investuje do dlhopisov. Vývoj kurzov (cien) oboch fondov je znázornený na obrázku nižšie. Asi by ste sami povedali, že investovať do fondu A je poriadna hlúposť.
Čo ak by sme ale investovali pravidelne a teda by sme začali sporiť pravidelné čiastky vždy na začiatku každého obdobia? Na začiatku obdobia by sme nakúpili počet kusov fondu A aj fondu B, pričom zakaždým by sme investovali čiastku 1000 Eur. Celkovo by sme investovali 4000 Eur. Akú výslednú nasporenú sumu môžeme očakávať na konci obdobia 4?
Výsledok Vás možno prekvapil. Ako je to možné, že sporením do rizikového fondu A som nakoniec zarobil viac? Dokonca aj v prípade, keď fond A skončil horšie ako fond B? Tu sa ukazuje podstata sporenia. Ak aj kurz fondu klesá, ja stále nakupujem. V podstate nakupujem so zľavou a teda za mojich 1000 Eur dokážem pri nižšom kurze nakúpiť viac kusov fondu. Tomuto procesu sa hovorí riadenie rizika cez pravidelné investovanie a priemerovanie vstupných nákladov.
Aké ponaučenie z toho vplýva?
Ak chcem investovať na dlhé obdobie a zarobiť, mal by som sa správať nasledovne:
1. investovať pravidelne (sporiť),
2. vyberať si rizikové fondy,
3. nezľaknúť sa, keď počas sporenia kurz padá, skôr naopak. Je to signál, že môžem nakúpiť „so zľavou“.
Majte všetky informácie o dôchodkoch a investovaní s naším newsletterom
Postrehy a novinky zo sveta osobných financií