Náš príbeh

Prvá myšlienka k vytvoreniu Oranžovej obálky vznikla ešte v roku 2016 na konferencii "Dobrý dôchodkový systém", následne sme vydali náš výskum v dvoch vedeckých monografiách a uskutočnili viacero behaviorálnych experimentov. Srdcom celej platformy je robustný mikrosimulačný model, na vývoji ktorého pracuje výskumný tím niekoľko rokov. Za platformou Oranžovej obálky tak stojí množstvo mladých ale aj skúsených výskumníkov z oblasti dôchodkovej politiky, finančnej matematiky a ekonomiky. Pracujeme s najmodernejšími technológiami a overujeme riešenia, ktoré ešte len prídu na trh. Platformu prevádzkujeme na Amazon Web Services, čím dodržiavame najvyššie štandardy dostupnosti, funkčnosti, bezpečnosti a šifrovania dát.

Naša vízia

Výskum nikdy nekončí a preto práce neustále prebiehajú ďalej. Našou ďalšou víziou je vytvoriť portál, ktorý umožní komplexné riadenie osobných financií, majetku a záväzkov podľa najnovších poznatkov a výskumu v oblasti iALM (individual Asset-Liability Management), ktorý je rozvíjaný najmä na Cambridgeskej univerzite. K aktívnemu riadeniu osobných financií pratia aj rôzne investičné a sporivé stratégie, ktoré si budete môcť otestovať pomocou back-testovacieho nástroja. K výskumu patrí aj vývoj a inovácie a preto dbáme na aplikovanie najnovších technológií v oblasti bezpečnosti a noviniek z Fintech sveta.

Oranžová obálka v médiách

Akú môžete mať prvú penziu a kto zažije na dôchodku spotrebný šok (modelové príklady)

Denník E | 17.02.2023

Odborníci z Oranžovej obálky pre Denník E odhadli, v akej výške môže mať prvý dôchodok dnešný tridsiatnik, štyridsiatnik a človek po päťdesiatke. Vychádzali z toho, že dnes zarába minimálnu mzdu, 1050 eur, 1300 eur alebo 2500 eur. Ľudia s lepším príjmom by sa mali pripraviť na to, že ich prvý dôchodok bude aj o stovky eur nižší ako ich plat pred dôchodkom. Porovnanie zároveň ukazuje, že zavedenie predvolenej stratégie v druhom pilieri môže zvýšiť dôchodky o desiatky eur.

Keby si niektorí nesporili roky v dlhopisoch, mohli mať na dôchodkovom účte raz toľko, hovorí ekonóm Šebo (+ podcast)

Denník E | 13.02.2023

Reforma druhého piliera je dobrá, nedokáže však úplne vyriešiť to, že niektorým sporiteľom ušiel za desať rokov 100-percentný výnos, lebo si sporili v dlhopisových fondoch, a nie v akciách, hovorí ekonóm Ján Šebo z tímu plánu obnovy na úrade vlády a spoluzakladateľ Oranžovej obálky.

Chcem si šetriť 100 alebo 200 eur mesačne: Ako to mám urobiť, aby bol môj dôchodok čo najväčší?

Denník E | 10.02.2023

Čo treba urobiť, ak si chcete zväčšiť svoj budúci dôchodok? Možno vás k takejto úvahe prinútilo aj to, že ste uvideli vo výpise z druhého alebo tretieho piliera, aký dôchodok vám predbežne z tohto sporenia vychádza. Odborníci, spolu so spoluzakladateľkou Oranžovej obálky Danielou Dankovou, odpovedali na viaceré otázky.

Ak dlh slúži na prejedanie, tak máme zarobené na problémy. Odborníčka hovorí o finančnom bohatstve Slovákov.

Pravda | 05.02.2023

Príjmy nám rastú podobným tempom ako aj ostatným krajinám. Začalo sa však meniť správanie domácností, kde sa začala meniť preferencia k aktuálnej spotrebe pred budúcnosťou, hovorí výskumníčka zo združenia Oranžová obálka Daniela Danková, ktoré sa zaoberá financiami a dôchodkami.

23 tipov na bohatší život

Forbes | January 2023

23 tipov: inflácia, jedlo, cvičenie, investície, hypotéky…...ale aj II. pilier. Tip 22 hovorí o zmenách v II. pilieri a hlavne o zavedení predvolenej investičnej stratégie, zavedení automatického vstupu či zmene formy výplaty z II. piliera. Zmeny popisuje vedúci výskumu Oranžovej obálky Ján Šebo.

Dôchodky v roku 2023: Končí strop, vek odchodu do penzie bude vyšší. O koľko? (+ príklady)

Pravda | 15.12.2022

Novela zákona o sociálnom poistení priniesla v prvom pilieri veľké zmeny. Viacero z nich začne platiť už od januára 2023. Azda najväčšou z nich, je koniec zastropovania veku odchodu do penzie. Vek odchodu do dôchodku tak už nebude pevne určovať tabuľka, po novom ho určí tzv. automat nadviazaný na strednú dĺžku dožitia. Preto sme pre Vás pripravili rôzne príklady, ktoré nájdete v článku.

Dôchodková megareforma

Forbes | December 2022

Parlament nedávno schválil rozsiahle zmeny týkajúce sa miliónov Slovákov, ktorí sú alebo budú súčasťou druhého piliera. O zmenách a ich očakávaných dôsledkoch rozpráva odborník na dôchodky Ján Šebo, vedúci výskumu Oranžovej obálky a ekonóm Plánu obnovy.

Expert z plánu obnovy: Zmeny v dôchodkoch sú dobré, som zvedavý na emócie z rodičovského bonusu

Pravda | 18.11.2022

V parlamente prešla reforma prvého aj druhého piliera. Dôchodkový systém tak prejde veľkými zmenami. Prvé novinky začnú platiť od 1. januára 2023. „Súčasný systém druhého piliera by som hodnotil známkou E. Je síce lacný, má aj dobrú ponuku, ale niečo sme v dizajne pokazili a ľudia nemajú z toho menu vybraté správne veci. Namiesto toho, ak to preženiem, si nevybrali zdravý šalát, ale jedia mastné a nezdravé jedlá. Ak sa všetky zmeny v druhom pilieri podaria, tak by som ho ohodnotil známkou B,“ hovorí o reforme druhého piliera odborník na dôchodky z plánu obnovy Ján Šebo.

Rodičovský bonus - praktická poradňa

Podcasty RTVS Kontakty | 14.11.2022

Vyše 800 tisíc dôchodcov môže v budúcom roku očakávať rodičovský bonus. Jeho výška bude závisieť od platu ich pracujúcich detí, no odvody sa zvyšovať nebudú. Kto teda bude financovať rodičovský bonus? Bude priznávaný automaticky? Čo ak ho deti dávať nechcú a je možné vypátrať aké majú deti platy? A ako majú postupovať tí, ktorých namiesto biologických rodičov vychovali pestúni? Odpovede sa dozviete v relácii RTVS Kontakty s Jánom Šebom, spoluzakladateľom Oranžovej obálky a ekonónom na Pláne obnovy.

Reforma dôchodkov vo finále. Minister Krajniak v hľadáčiku Transparency

Podcasty aktuality.sk | 09.11.2022

Parlament schválil úpravy v súkromných dôchodkoch. Druhému pilieru naordinoval presun úspor do výnosnejších fondov, ktoré by ich mali lepšie zhodnotiť. Účasť v systéme bude automatická, bude však z neho možné vystúpiť; zmenia sa pravidlá pre výplatu dôchodkov a zdaní sa jednorazový výber. So zmenami zákon počíta už od budúceho roka. V podcaste s Jaroslavom Barborákom o najnovších zmenách debatuje vedúci výskumu Oranžovej obálky a ekonóm z Plánu obnovy Ján Šebo.

Odborník na dôchodky: Prvý a druhý pilier vám pokryjú len polovicu príjmu. Sporiť si treba aj inde

Podcast denníka SME INDEX | 20.10.2022

Na aké zmeny v oblasti dôchodkov sa od januára treba pripraviť, čo ďalšie chystá vláda, čo sa bude diať s našimi úsporami v druhom pilieri, ako s tým súvisí rodičovský bonus a kde si sporiť, ak sa nechcem spoliehať iba na štát? Aj na tieto otázky sa v novej časti Indexu Eva Frantová pýta odborníka na dôchodky z plánu obnovy a spoluzakladateľa Oranžovej obálky Jána Šeba.

Máme sa lepšie ako počas poslednej ekonomickej krízy. Treba sa len naučiť šetriť

Podcast denníka SME INDEX | 29.09.2022

Na čo sa v budúcich mesiacoch pripraviť, či siahať na svoje úspory, respektíve, ako si aj napriek aktuálnej situácii nejaké peniaze stále odkladať bokom? Aj na tieto otázky sa Eva Frantová v podcaste Index pýta manažérky projektu Oranžová obálka Daniely Dankovej, ktorá realizovala viacero výskumov v oblasti behaviorálneho rozhodovania ľudí.

Krajniakov návrh penzijnej reformy príliš zvýhodňuje predčasné dôchodky, vraví Šebo z plánu obnovy

Denník E | 27.09.2022

Do konca roka majú prejsť veľké zmeny v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Medzi hlavnými cieľmi sú vyššie dôchodky z druhého piliera a udržateľnosť penzijného systému. Ekonóm plánu obnovy a spoluzakladateľ Oranžovej obálky Ján Šebo v nich vidí niekoľko problémov, napríklad neférové podmienky odchodu do predčasného dôchodku a snahu vlády ponechať starších sporiteľov v málo výnosných dlhopisových fondoch.

Pre drahšiu hypotéku mi ostalo menej peňazí, ako som zvyknutý. Ako s nimi rozumne hospodáriť? (Radí 8 odborníkov)

Denník E | 08.06.2022

Úroky hypoték v posledných týždňoch rapídne stúpajú, spolu s nimi aj ceny nehnuteľností. Ako si upraviť rodinný rozpočet, aby ste so zvyškom peňazí naložili rozumne? Je dobré obmedziť sporenie? Na tieto otázky odpovedá manažérka projektu Oranžovej obálky Daniela Danková a ďalších 7 odborníkov.

Penzisti si polepšia, dôchodková reforma posilní poistencov v druhom pilieri

Hospodárske noviny | 03.06.2022

Novela zákona o sociálnom poistení obsahuje opätovné naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Priebežne financovaný dôchodkový systém je nastavený staticky a predpokladá stabilnú demografickú štruktúru. Negatívom reformných snáh je, že navodzujú dojem, že výška dôchodku z I. a II. piliera bude stačiť na dôstojný život. V rozhovore pre HN to tvrdí expert na dôchodky z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.

Ficove garancie v II. pilieri sporiteľom nezaručia, že sa im úspory nezmenšia. Treba ich zmeniť, radia Krajniakovi dvaja ekonómovia

Denník E | 06.05.2022

Podľa ekonómov Jána Šeba a Juraja Cenkera sú mnohé zmeny v druhom pilieri, ktoré navrhol minister práce Milan Krajniak, v poriadku. Vravia však, že určite treba zmeniť systém garancií, ktoré do druhého piliera zaviedli Ficove vlády.

Odborník na investovanie Šebo radí, ako si sporiť, ak chcete mať viac peňazí na dôchodok (+ podcast a video)

Denník E | 31.05.2022

Odborník na sporenie a dôchodky Ján Šebo vraví, že ľudia, ktorí zarábajú nadpriemernú mzdu, na dôchodku zažijú spotrebný šok. Dôchodok nebude tvoriť ani polovicu toho, koľko zarábali, preto by mali uvažovať o dlhodobom sporení. Šebo je šéf výskumu Oranžovej obálky, čo je platforma na riadenie osobných financií. Spolu s kolegami výskumníkmi porovnali kvalitu správcov na Slovensku. Zistili napríklad, že druhopilierové fondy sú výkonnejšie ako celotrhový benčmark.

Kto zažije na dôchodku spotrebný šok a kto môže mať prvú penziu podobnú svojmu čistému príjmu.

Denník E | 03.02.2022

Odborníci z Oranžovej obálky pre Denník E na základe modelu odhadli, aká môže byť výška prvého dôchodku dnešného tridsiatnika, štyridsiatnika a človeka po päťdesiatke.

Zistite, či váš dôchodok z II. piliera bude vyšší ako u vašich rovesníkov

Denník E | 27.01.2022

Na začiatku roka 1,7 milióna ľudí dostáva od dôchodkových spoločností informácie o tom, koľko majú v II. pilieri nasporené a aký ich zrejme čaká dôchodok. Vysvetľujeme pojmy, s ktorými sa stretnete v tomto liste, a pridávame unikátne porovnanie s priemermi vo vašej vekovej skupine.

II. pilier: O koľko by ste mali viac, ak by ste prešli z dlhopisov do indexových fondov?

TV Pravda.sk | 19.01.2022

Koľko peňazí by vám zachránila vláda, ak by pri svojom nástupe nariadila ich vrátenie z dlhopisov do akcií a indexových fondov? Akú stratégiu zvoliť pri sporení, ak máte do dôchodku 40, 20 či 10 rokov? Čo musíte urobiť, ak si chcete presunúť peniaze z dlhopisov? Všetky vaše možnosti v II. pilieri vysvetľuje Ján Šebo, vedúci výskumu Oranžovej obálky a ekonóm z UMB Banská Bystrica.

Druhý pilier zas a znova. Ako sa vyhnúť dôchodkovej chudobe

Podcast denníka SME INDEX | 13.01.2022

V tejto časti Indexu sa preto Nikola Šuliková Bajánová a Eva Frantová zaoberajú okrem rodičovského bonusu druhým pilierom, tým, aké politické zásahy mu uškodili a čo čaká budúcich dôchodcov, ak si šetrenie či investovanie nenastavia dobre. Odpovedá výskumný pracovník Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a spoluzakladateľ Oranžovej obálky Ján Šebo.