Semafor slúži na rýchle vyhodnotenie kvality investícií v porovnaní s benchmarkom. Investičný semafor tak cez štandardné farby poskytuje investorovi informáciu, či je jeho investičné portfólio ako celok zložené z kvalitných investícií. Inak povedané, investičný semafor svojou farbou naznačuje, či investičné portfólio zložené z jednotlivých investícií má ako celok schopnosť prekonávať benchmark.
Zelená farba: Ak je investičné portfólio užívateľa ako celok počas svojej 3-ročnej histórie v prvej tretine hodnotených fondov podľa príslušného rizikovo-výnosového profilu, Investičný semafor svieti na zeleno. Naznačuje tak, že investor má nakúpené kvalitné investície.
Oranžová farba: Ak Investičný semafor svieti na oranžovo, znamená to, že investičné portfólio užívateľa je z pohľadu svojej výkonnosti a rizikovosti voči benchmarku na priemernej úrovni. Inak povedané, investície sa vyvíjajú podobne ako celotrhový benchmark.
Červená farba: Ak Investičný semafor svieti na červeno, znamená to, že investičné portfólio ako celok dosahuje nižšiu výkonnosť ako benchmark a svojou výkonnosťou sú jednotlivé investície v spodnej tretine zo všetkých porovnávaných fondov.
Investičný semafor tak odráža výkonnosť investičného portfólia užívateľa voči priemeru trhu.
Ako v Oranžovej obálke zostavujeme investičný benchmark?
Zjednodušenie porovnávania umožňujú benchmarky. Porovnávanie fondov môže byť vykonávané z rôznych pohľadov. Najčastejšie sa však používa porovnanie dosiahnutého čistého výnosu (očisteného o poplatky) voči riziku, ktoré musí investor podstúpiť počas doby investovania. Ak má benchmark v sebe zahrnuté vlastnosti výnosu a rizika, investor môže porovnaním jeho investície s benchmarkom rýchlo zistiť, či jeho investícia je kvalitná. Preskúmaním jednotlivých investícií obsiahnutých v investičnom portfóliu a porovnaním s príslušnými benchmarkmi tak investor dostane prostredníctvom investičného semafora informáciu o kvalite celého portfólia. Zároveň môže porovnávať ním vlastnené fondy s príslušnými benchmarkami a vyhodnotiť kvalitu jednotlivých investícií.
Benchmarky sú zostavené na princípe trhových benchmarkov. Zohľadňujú tak skutočný výnos a riziko, ktoré dosiahli fondy sledované portálom Oranžová obálka. Celkovo sledujeme o viac ako 1400 investičných fondov dostupných investorom na Slovensku prostredníctvom domácich správcovských spoločností aj zahraničných investičných spoločností cez sprostredkovateľské siete.
Postup zostavenia benchmarku vychádza z nasledovných krokov:
- určenie rizikovo-výnosového profilu pre každý sledovaný fond;
- roztriedenie fondov do rizikovo-výnosových tried;
- stanovenie priemerného výnosu fondov za každý deň v referenčnej mene (Eur);
- vytvorenie benchmarku pre každú rizikovo-výnosovú triedu podľa priemerného výnosu fondov danej rizikovo-výnosovej triedy.
1. Určenie rizikovo-výnosového profilu fondu
Každý fond pri zaradení do databázy Oranžovej obálky má dotiahnutú históriu od momentu svojho vzniku a aktualizuje sa denne.
Pri stanovení rizikovo-výnosového profilu využívame postupy stanovené pre podielové fondy podľa metodiky uvedenej v Metodickom usmernení Útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska z 6. marca 2012 č. 3/2012 k dokumentu kľúčových informácií pre investorov (KIID) (dostupné na: https://www.nbs.sk/_img/Documents/_Legislativa/_Vestnik/MU_3_2012.pdf) vychádzajúceho z usmernenia ESMA “CESR’s guidelines on the methodology for the calculation of the synthetic risk and reward indicator in the Key Investor Information Document”.
Pri určení rizikovo-výnosového profilu cez syntetický ukazovateľ rizík a výnosnosti (v skratke „SRRI“) je základným ukazovateľom, na ktorom celý ukazovateľ SRRI pracuje, práve volatilita vývoja kurzu fondu (σ). Podľa miery volatility sa stanovuje jedna zo siedmich rizikovo-výnosových tried, pričom platí, že čím nižšia hodnota, tým nižšia miera kolísania kurzu (volatilita) a tým nižšie očakávané výnosy z investície.
Volatilitu (σ) počítame z týždenných dát (t) vývoja kurzu fondu (P) za posledných 5 rokov (t = 1,..., 260). Výpočet SRRI zahŕňa volatilitu výnosov fondu, na ktoré má vplyv aj trhové riziko, ktoré zahŕňa aj menové riziko, ktorému je výkonnosť fondu vystavená, pokiaľ sa investuje do nástrojov denominovaných v inej ako denominačnej mene fondu.
Kroky výpočtu SRRI príslušného fondu:
1. stanovenie týždenných výnosov fondu za sledované obdobie 5 rokov, t. j.:
kde:
– týždenný výnos fondu za týždeň t;
– kurz fondu v posledný deň týždňa t;
– kurz fondu v posledný deň týždňa t-1 (predchádzajúci týždeň)
2. Vypočítame aritmetický priemer výnosov fondu za sledované obdobie 5 rokov () vypočítaných podľa kroku 1. Aritmetický priemer týždenných výnosov fondu sa vypočíta z počtu období T = 260, t.j. 52 týždňov x 5 rokov, podľa vzorca:
kde:
– priemerný týždenný výnos fondu za posledných 5 rokov;
– týždenný výnos fondu za týždeň t.
3. Vypočítame anualizovanú volatilitu fondu (σ) podľa vzorca:
kde:
– anualizovaná volatilita výnosov fondu;
m = 52 (týždňov v roku);
T = 260 (týždňov za 5 rokov, t.j. sledované obdobie pre výpočet);
– priemerný týždenný výnos fondu za posledných 5 rokov;
– týždenný výnos fondu za týždeň t.
2. Roztriedenie fondov do rizikovo-výnosových tried
Pre každý hodnotený fond v databáze Oranžovej obálke podľa predchádzajúceho postupu určíme triedu rizika podľa výšky anualizovanej volatility. Pre zatriedenie fondu do triedy rizika 1 až 7 používame nasledovnú tabuľku.
Trieda SRRI | Intervaly volatility (σ) |
1 | < 0,5 % |
2 | 0,5 % – 2,0 % |
3 | 2,0 % – 5 % |
4 | 5 % – 10 % |
5 | 10 % – 15 % |
6 | 15 % – 25 % |
7 | > 25 % |
3. Stanovenie priemerného výnosu fondov za každý deň v referenčnej mene (Eur)
Keďže fondy v databáze Oranžovej obálky môžu byť denominované v inej mene ako je referenčná mena Eur, všetky denné výnosy fondov v inej mene než Eur prevádzame zmenou kurzu ECB pre daný menový pár a daný deň na výnos v Eur.
Pre každú príslušnú triedu SRRI následne vypočítame priemerné denné výnosy () ako aritmetický priemer denných výnosov fondov (n) nachádzajúcich sa v príslušnej triede SRRI (
) nasledovne:
kde:
– priemerný denný výnos fondov podľa triedy rizika SRRI;
N – celkový počet fondov v príslušnej triede SRRI v príslušný deň (d);
– denný výnos fondu v príslušnej triede SRRI v príslušný deň.
4. Vytvorenie benchmarku pre každú rizikovo-výnosovú triedu
Stanovenie priemerného denného výnosu za všetky fondy v príslušnej triede SRRI nám umožní vytvoriť „umelý“ fond, ktorý je priemerom výnosov všetkých fondov nachádzajúcich sa v príslušný deň v databáze Oranžovej obálky a predstavuje tak benchmark za príslušnú triedu SRRI.
Dostaneme tak 7 benchmarkov pre každú triedu SRRI nazvané ako , ktoré odrážajú vývoj kurzov fondov s danou triedou rizika a výnosu za každý deň v minulosti.
Tento postup umožňuje, aby sme v prípade zaradenia nových fondov alebo vylúčenia fondov z databázy Oranžovej obálky, dokázali relatívne rýchlo prepočítavať od príslušného dňa benchmark. Spätne však výnosy benchmarkov neprepočítavame, aby sme ponechali hodnotu benchmarkov aj poradie fondov nezmenené. Mení sa len do budúcnosti.